Lázeňská zařízení lámou rekordy – Češi jezdí za odpočinkem i za léčbou

Celkem 197 543 hostů navštívilo během prvního čtvrtletí roku 2018 tuzemská lázeňská zařízení. Za stejné období loňského roku to bylo o téměř dvacet tisíc návštěvníků méně. Do lázní míří stále víc Čechů.

Podle dat Českého statistického úřadu patří letošní první čtvrtletí v počtu hostů lázeňských zařízení zatím k nejúspěšnějším. Dorazilo sem celkem 197 543 hostů, v loňském roce to bylo za stejné období 179 144 lidí a například v roce 2012 jen 154 240 návštěvníků. Celkem hosté letos strávili v lázeňských zařízeních za dané období 1 536 732 nocí a ti tuzemští (99 167) mírně překračují počet těch zahraničních (98 376). V oblíbenosti krajů vede se značnou převahou 121 342 hostů Karlovarský kraj. Podle odhadů bude letošní lázeňská sezóna rekordní a počet hostů by se mohl dostat přes devět set tisíc.

„Za první čtyři měsíce letošního roku jsme v prodejích lázeňských pobytů zaznamenali 19procentní nárůst. Celoročně pak očekáváme o zhruba 15 procent víc hostů než v loňském roce. Lidi do lázní táhne zejména příznivá ekonomická situace a sílící uvědomění, že lázně jsou velice účinnou prevencí proti nejrůznějším nemocem. V nemalé míře pomáhají prevenci moderních civilizačních chorob způsobených zejména nepřiměřeným množstvím stresu,“ popsal Richard Šipoš z portálu Spa.cz, který se specializuje na prodej lázeňských a relaxačních pobytů.

Do lázní míří stále víc samoplátců a mladých hostů. Lázeňské procedury si ve větším počtu dopřávají ženy. „Lázně Teplice nad Bečvou zaznamenaly za první čtvrtletí roku 2018 celkem sedmiprocentní nárůst v počtu přenocování u klientů samoplátců oproti stejnému období loňského roku. U klientů přijíždějících přes zdravotní pojišťovny to je nárůst čtyři procenta. Nejvyšší meziroční nárůst v počtu přenocování u klientů samoplátců proběhl v lednu (23 %) a v březnu (9 %). Kromě speciálních časově omezených pobytových nabídek klienti vyhledávají především klasické léčebné pobyty zaměřené na léčbu srdce, vysokého tlaku, křečových žil, ale i pohybového aparátu. Lázně Teplice nad Bečvou se zaměřují především na tuzemskou klientelu. Co se týká skladby klientů, převažují ženy (60 %) nad muži. Mladší generace přijíždí na kratší relaxační víkendové pobyty,“ řekla Sabina Kodlová, obchodní ředitelka Lázní Teplice nad Bečvou.