Hirudoterapie – léčba pomocí pijavic

Hirudoterapie je léčba pijavkami lékařskými, které se přikládají na specifická místa na těle. Tento způsob alternativní medicíny se v lékařství používá již celá staletí. Nejstarší zmínka o této léčebné metodě sahá až 3000 let zpátky, k egyptské hrobce faraóna 18. dynastie. Kleopatře prý léčba pijavicí lékařskou pomohla otěhotnět. V minulosti se pijavice hojně využívaly při hubnutí a operní zpěvák Boticelli je zase používal na posílení hlasivek. O masovosti využívání pijavic svědčí fakt, že ve 30. letech 18. století bylo jen v Rusku prodáno 30 milionů pijavic ročně a na přelomu 18. a 19. století vyváželo Rusko do západní Evropy 80 až 100 milionů kusů ročně.

Později byla léčba pijavkami vytlačena metodou pouštění krve žilou. V současnosti však Hirudoterapie prožívá svoji renesanci, zvláště při léčbě pacientů po plastických operacích a transplantacích a v mikrochirurgii. Moderní medicína totiž odhalila, že pijavice lékařská do těla hostitele vypouští více než sto bioaktivních látek. Jedná se především o hirudin – látku podobnou heparinu, která dokáže ředit krev. Dále pak analgetika, vasodilantancia, látky s antibiotickými účinky, antihistaminika a spoustu dalších látek, majících léčebný účinek, což potvrzují vědecké výzkumy.

Na světě existuje přibližně 600 druhů pijavic, ale v medicíně se používají pouze tři druhy. Nejvýznamnější pro aplikaci je Hirudo medicinalis – Pijavka lékařská. Ostatní druhy pijavic jsou pro léčbu absolutně nevhodné. Pijavice lékařské se už v přírodě takřka nevyskytují a tak se dnes chovají v institutech (Bristol ZOO Gardens) a ve specializovaných biofarmách.

Léčba pijavicí lékařskou, v porovnání s medikamentózní léčbou, a někdy i s chirurgickým zásahem, komplexně ovlivňuje organismus jako celek, a to prakticky bez jakýchkoli vedlejších účinků. Účinek léčby pijavkami, na rozdíl od použití analgetik, přetrvává 3 – 4 následující týdny.

Přikládání pijavic se osvědčilo při těchto chorobách: různá onemocnění srdce, regulace vysokého krevního tlaku, zanesení karotid; křečové žíly, tromboflebitida, bércové vředy; diabetická noha; antibiotická léčba – zlepšení transferu antibiotik do postižených tkání; bronchitida, bronchiální astma; při zánětlivých onemocněních očí, chronická hepatitida, cirhóza jater; žaludeční vředy, zánět slinivky břišní, chronická zácpa; onemocnění imunitního systému s kožními projevy (psoriáza, ekzémy); gynekologická onemocnění (zánět vaječníků, dělohy, neplodnost – i u mužů); zbytnění prostaty, hemeroidy; krevní podlitiny, otoky, traumata, zlomeniny; bolesti zad a kloubů, revmatoidní artritida, artróza, osteochondróza, při zánětech svalů; mikrochirurgie, plastická chirurgie, špatně se hojící rány; bolesti hlavy, nespavost, migrény, epilepsie, závratě, neurózy, při zánětech vnitřního ucha; detoxikace organismu, zvýšení pocitu vitality.

Zájemci o hyrudoterapii se mohou obrátit například na Regenerační centrum Perla v Praze, nebo na brněnské Centrum komplexní péče o lymfatický systém v ČR.