Zážitkové saunování

Chodíte rádi do sauny a chcete si ze saunování odnést nevšední zážitek? Pak vyzkoušejte zážitkové saunování, které je aktuálním trendem v saunách, saunových světech a wellness hotelích.

Saunování je pro mnohé z nás běžnou součástí života. Sice se nemůžeme srovnávat se saunovou kolébkou Finskem, nebo se saunovou velmocí Německem, ale i u nás se budují saunové světy a sauna je základní součástí většiny wellness hotelů. V posledních letech se v České republice těší velké oblibě saunové ceremoniály. Pomocí polévání kamenů aromatickou přírodní esencí, víření horkého vzduchu, peelingů, potírání kůže a dalších procedur se do saunování dostává další dimenze.

O víkendu 15.-17.2. dokonce proběhlo Mezinárodní mistrovství v saunových ceremoniálech SaunaFest 2013, kterého se zúčastnilo 18 soutěžících z 5 zemí. Mezi světovou špičku se probojoval i český soutěžící Jarda Pallas, který obsadil skvělé 2. místo. Vítězem se stal Fabian van Dijk z Nizozemska.

Saunové ceremoniály

Saunové ceremoniály jsou součástí zážitkového saunování. Základem saunového ceremoniálu je polévaní horkých kamenů vodou s vonnou esencí a následně víření horkého vzduchu ručníkem. Polévání kamenů zvyšuje vlhkost vzduchu v sauně a tím zvětšuje i pocit horka, což způsobuje větší pocení návštěvníků sauny. Pocení podporují také některé esence. Výběr esencí je velký. Některé se používají k relaxaci jiné pro povzbuzení, některé jsou sladké jiné citrusové, z jehličnanů, rostlin, koření nebo ekalyptové. Kameny se mohou polévat nejen vodou s esencí, ale také sněhem, ledovými kostkami či ledovou tříští.
Víření horkého vzduchu nad kamny do prostor prohřívárny provádí saunér za použití ručníku, vlajky, vějíře nebo jiných pomůcek. Nejdříve se rozhání nejteplejší vzduch přímo nad saunovými kamny a poté následují parní nárazy – prudký proud vzduchu z horní části prohřívárny na každého účastníka. Tato procedura se opakuje celkem třikrát – trojí polévání, trojí víření a trojí nárazy. Ceremoniál zabere většinou 10 minut, ale existují i delší ceremoniály s přestávkou na ochlazení. Pro saunéra jde o fyzicky náročnou činnost, proto je vhodné jej na závěr odměnit potleskem.
Moderním trendem posledních let je saunový ceremoniál připravený jako velká show, kde hraje roli kostým, nalíčení saunéra, světelné efekty, hudební doprovod sesynchronizovaný s pohyby saunéra, barevné doplňky, atd.

Jaké ceremoniály české sauny nabízejí?

Mezi nejoblíbenější saunové ceremoniály patří medový ceremoniál, v rámci kterého si návštěvníci sauny potírají tělo rozehřátým medem. Kůže je pak krásně hebká a vláčná.
Vyzkoušet můžete také ledový mentolový ceremoniál, při kterém se na kamna dává led a návštěvníci dostanou ledovou tříšť s mentolovou esencí k ledovému peelingu.
Kleopatřin ceremoniál využívá jogurtový krém, který vmasírujete do pokožky. Ten podporuje krevní oběh, regeneraci pokožky a zanechává sametový pocit.
Další ceremoniál využívá konopné tělové mléko, po kterém je kůže pružná a hebká.
Nabízí se také ceremoniál pro děti nebo pro seniory, krystalový ceremoniál, solný ceremoniál, pivní ceremoniál, ceremoniál s překvapením, atd.

Zážitkové saunování neprobíhá jen ve finských saunách, ale také v parních lázních. Používá se nejrůznější mazání na tělo a je zde možné udělat čokoládový peeling, solný peeling, poskytovat mističku s bílou rašelinou s medem a nejrůznější medové a solné procedury. Některé procedury jsou tak specifické, že se poskytují individuálně a takřka vždy za příplatek.

Zvláštní kategorii v zážitkovém saunování představují eventy, akce kdy probíhá např. saunová noc. Tyto akce zahrnují venkovní grilování, ochutnávky gastronomických specialit, umělecká a hudební vystoupení, masáže či ukázky kosmetiky.

Zážitkové saunování zahrnuje také speciality z cizích zemí, jako je např. ruská banja, která má dlouholetou tradici v ruských zemích. Jedná se o saunu s metličkováním, poléváním vodou a velkou vlhkostí. Speciálně připravené metličky mohou být z listnatých i jehličnatých stromů a nabízejí nenahraditelné přírodní aroma, esence, které od pradávna sloužily i k léčení neduhů, nemocí a zranění návštěvníků sauny.
V Německu jsou oblíbené zase wellness kádě, ve kterých se klienti prohřívají v horké vodě. Obsluha v dobových kostýmech pak přináší klobásky, kuřátko, pivo a v rámci procedury panuje dobrá atmosféra.
Z Finska pochází tradiční kouřová sauna, a tak bychom mohli pokračovat dalšími a dalšími zeměmi a tradicemi

Kam na ceremoniály zajít?

Zážitkové saunování, především pak saunovací ceremoniály, nabízí v České republice celá řada saun, wellness center a wellness hotelů. Vydat se můžete třeba do Aquapalace Praha, největšího saunového světa v ČR, kde se saunové ceremoniály pořádají několikrát denně. Pravidelné ceremoniály nabízí také Aquapark Olomouc, Aquapark Olešná u Frýdku Místku, Wellness hotel Horal, Wellness hotel Frymburk a další zařízení.